Дронові псевдоексперти

Serg Marco

Іноді я захожу до фейсбуку, дивлюсь “аналітику по дронах” від людей, які ці дрони тільки в гуглі бачили, та мене бомбить, пздц. Якщо в нас буде такий експертний RND, то ми точно так далеко не підемо.

Шановний Defence-ua, наступного разу, коли будете видавати “аналітику”, візьміть хоча б коментарі у виробників дронів, щоб не писати маячню. Що не відміняє того факту, що Укроборонпром sucks, але хоча б не забивайте мізки людям псевдоекспертною брехнею. Бо люди потім цього начитаються і до бойових пілотів з цим приходять, як пруфи.

Розбір по тезісах. Поїхали.

“Сам Мартін Брест повідомив, що БПЛА від “Укроборонпрому” буде не дроном-камікадзе, а “багатофункціональною платформою”, яка може бути, як дроном-камікадзе, так й розвідувальним чи ударним дроном. Це абсолютно концептуально хибна ідея, бо вся задача дрона-камікадзе – здійснити єдиний у своєму житті політ, а розвідувальні та інші БПЛА мають витримувати довгу експлуатацію. А від цього залежить все, бо одна конструкція розрахована на одноразовість, інша має мати високу надійність”.

Це повна маячня. Як приклад, українській RAM2E та та ж сама українська Лелека – це літаки, зібрані на одній платформі.

Баражуючий боєприпас не повинен бути одноразовим, це маячня від людини, яка не розуміє нічого в роботі ударних підрозділів. Для військових баражуючих боєприпасів одна з вимог армії – це можливість повертати ББ. Так, прикиньте, “одноразовий” літак ти в разі невдачі можеш повернути, посадити та використати знову. Польські Warmate, якщо не помиляюсь, гарантують до 10 запусків. Ну так, це логічно, ціль може поїхати, поки ти запускаєшь дрон, то що тепер, об землю його? А він дорогий якби. Ніт, звісно. Навіть маленькій, відносно дешевий Свічблейд 300 можна повертати та використовувати знову, хоча це не дуже розвинена практика, і в нас не застосовується.

“У результаті поєднання обох концепцій виходить або вкрай дорогий дрон-камікадзе, що означає нівелювання його переваги у можливості масового виробництва, або одноразовий дрон-розвідник, що також робить його неефективним.
Виключення звісно є, наприклад ізраїльський Harop від IAI, який є доволі дорогим засобом ураження РЛС противника та інших важливих, але легко вразливих цілей. Й навряд Україна зараз може собі дозволити таку розкіш із одноразовим дроном із доволі довершеною розвідувальною станцією”.

Ото американці з комплексом “Phoenix Ghost” тупі, не читають українських експертів. А то б дізнались, що це абсолютно провальна концепція.

“Тому, якщо такий дрон дійсно не зацікавив нікого в Міноборони України, то це абсолютно правильно і навіть добре”.

Так, блд, важко зацікавити тим, чого не існує, альо! Ви ж самі це кажете.

“При цьому повторити іранську розробку об’єктивно легше й навряд вимагало проведення багаторічних дослідних конструкторських робіт, бо значна кількість збитих Shahed-136 були розібрані до гвинтика”.

Ото хтось ляпнув про те що Shahed-136 дешевий, і всі понесли ту маячню. Один такий дрон із урахуванням “паралельного імпорту” буде коштувати більше 100 тис баксів. І долітати буде навіть не кожен третій. Якщо у вас навіть кожен третій буде долітати, то вартість одного влучання – більше 300 тис баксів. Нагадую, що одна ракета Хаймарса коштує 150 тисяч та влучає краще “шахедів”. Ланцет коштує біля 70 тис баксів за штуку, і це невелика електричка, а ви вважаєте, що великий ДВСний дрон з дорогим двигуном, crpa, інерційною системою та іншими комплектуючими, які завезли через три країни, буде дешевим? Схералі? Можна подивитись прайс?

“Головна перевага саме цього іранського літако-снаряда – це низька собівартість й можливість масового виробництва використовуючи лише (окрім бойової частини) цивільних компонентів. Більше того, для таких літако-снарядів немає необхідності розробляти станції управління, системи зв’язку й всі інші компоненти справжніх дронів, включно із дронами-камікадзе”.

Мда, CRPA та пускові установки шахедів – то цивільні компоненти. Дешеві. Автор навіть не знає, що у “шахедів” є і станції управління, і координація через ретранслятори розвідників, там є зв’язок і багато чого іншого, як у “справжніх дронів” (що таке справжні чи несправжні дрони? Що це за маячн?).

“Тому вкрай важливо отримати відповідь на питання, а чи було з боку Міноборони України видане конкретне завдання саме на створення, наприклад, аналога Shahed-136”.

Я хер його знаю, де живе автор статті, може, на іншій планеті, і не в курсі, що ми постійно б’ємо по нефтебазах, по Енгельсу, ми бʼємо по Москві та інших обʼєктах. Мабуть, в свідомовсті автора ці всі вироби, пілоти та планування операцій нам завезли зелені хлопчики з Марсу чи Юпітера, бо наші ж ніхера не роблять у цьому напрямку. До речі, не МО повинно давати техзавдання, а Генеральний штаб, МО лише виконує замовлення Генерального штабу, бо МО – це структура забезпечення, а структура, яка розуміє, яка йому зброя потрібна, – це ГШ. Бо воює не МО, а ГШ. Автор навіть цієї простої істини не знає.

Тобто багато людей працюють над різними баражуючими боєприпасами, електричними, ДВСними, навіть реактивними, це все випробовується, і на русні в тому числі, а автор цього не побачив за ці півтора роки війни та питає – а де українські “шахеди”? Що ж. Великий експерт.

Ну і висновок.

Укроборонпром – то мертвонароджена кобила, яку треба було пристрелити ще давно. Але той факт, що освітлюванням дійсно важливих тем займаються профани, формуючи абсолютно некоректні кліше у народа – це погано. Defence-ua, наступного разу беріть когось, хто в темі розуміє.

 

На фото: БПЛА “Горлиця” як ілюстративний приклад проєктів “Укроборонпрому”

Автор