Вісті з фронтів. 17.03.2023

Костянтин Машовець

Деякі новини та відомості.

1. Командування угрупування військ (УВ) противника “Запад” продовжує підсилювати угрупування артилерії у складі оперативної групи (ОГ) “Белгород”, зокрема, на сьогоднішній день вона складається з наступних сил та засобів:

– до 4-х окремих протитанкових артилерійських дивізіонів (оптадн) територіальних військ (ТрВ),
– до 6-и окремих протитанкових артилерійських батарей (оптабатр) зі складу військових частин 90-ї танкової дивізії (тд), 41-ї та 2-ї загальновійськових армій (ЗВА) Центрального воєнного округу (ЦВО),
– до 7-и окремих гаубічних артилерійських батарей (огабатр) зі складу частин та з’єднань 1-ї танкової армії (ТА), 6-ї та 20-ї ЗВА Західного воєнного округу (ЗВО),
– 2 -ї гаубічно-самохідні артилерійські батареї (гсабатр) зі складу 1-ї ТА та 20-ї ЗВА,
– 1 реактивна артилерійська батарея (реабатр) зі складу 6-ї ЗВА,
– 1 реабатр зі складу 263-ї мотострілецької дивізії (мсд) ТрВ.

Таким чином, станом на 16.03.2023 року лише на Харківському напрямку командуванням противника зосереджено до 29 вогневих підрозділів реактивної та ствольної артилерії рівня “батарея” (без урахування підрозділів артилерійської розвідки та управління).

Варто також сказати, що не всі вони, звісно, укомплектовані відповідним ОВТ (особливо це стосується артилерійських підрозділів ТрВ), однак процес їх доукомплектування продовжується.

2. Протягом минулого тижня командування Оперативної групи російських військ у Придністровському регіоні Республіки Молдова (ОГРВ у ПРРМ) продовжувало реалізацію комплексу заходів, спрямованих на підвищення рівня бойової готовності та боєздатності підпорядкованих підрозділів.

Зокрема, підрозділи ОГРВ продовжили несення служби у посиленому режимі, концентруючи свої зусилля на організації і веденні охорони та оборони 2-х ключових об’єктів:

– 1411-го складу зберігання артилерійських боєприпасів (с. Колбасна), за різними оцінками, від 19 до 22 тисяч тон боєприпасів, із яких до 65% від загального обсягу перевищують граничні терміни зберігання та навіть транспортування. По суті, 1411-й склад являє собою один великий вибуховий пристрій потужністю приблизно у 5-7 кілотон у дуже “нестабільному” стані. Зовсім недаремно о\с ОГРВ у ПРРМ РЕГУЛЯРНО тренується “тушити пожежі” на цьому об’єкті.
– аеродрому “Тирасполь”.

Довідково. На сьогоднішній день ОГРВ у ПРРМ (організаційно входить до складу Західного ВО) складається з 3-х підрозділів рівня “батальйон”, а саме:

– 82-го окремого гвардійського мотострілецького батальйону (місце дислокації – м. Бендери),
– 113-го окремого гвардійського мотострілецького батальйону (місце дислокації – м. Тирасполь),
– 540-го окремого батальйону управління та МТЗ (місце дислокації – м. Тирасполь),
– 450-й військовий шпиталь (на 150 ліжок, місце дислокації – м. Тирасполь).

Загалом, це 8 мотострілецьких рот + 1 стрілецька рота охорони, 2 гранатометних взводи.

До складу ОГРВ у ПРРМ входять також, відповідно – віділення російської військової прокуратури та віділення військової контррозвідки фсб рф.

Загальна чисельність ОГРВ у ПРРМ становить, по різним оцінкам, від 1 500 до 1 700 в\сл.

Збройні формування так званої “пмр” (де-факто, також знаходяться в оперативному підпорядкуванні російського військового командування) переведені у режим бойової готовності “Постійна”. Проводять активні заходи з нарощування боєздатності. На сьогоднішній день це:

– 4 мотострілецьких бригади (мсбр),
– 1 окремий артилерійський полк (оап),
– 1 окремий зенітний артилерійський полк (озап),
– 4 окремих батальйони спеціального призначення (обн СпП),
– 1 авіаційний підрозділ (до 1.5 зведеної ескадрильї) + авіатехнічний підрозділ,
– 1 розвідувальний батальйон,
– 1 інженерно-саперний батальйон,
– 1 батальйон управління та зв’язку,
– 1 батальйон МТЗ.

За організаційно-штатною структурою відповідають типовому армійському корпусу (АК) російського війська. В реальності, навряд чи співставні з ним по рівню боєздатності та й, загалом, стосовно бойових спроможностей та потужності.

Окрім того, варто пам’ятати, що коли ви читаєте щодо збройних формувань “пмр” такі терміни, як “бригада”, “полк” чи “батальйон”, то у багатьох випадках реальна чисельність в\сл в них не відповідає штатному розпису.  Наприклад, у “бригадах” може нараховуватись до 550-600 о\с, в “полках” – по 250-300 “бійців”, а в “батальйонах” – по 120-150. Звісно, що не у всіх і не завжди, але для “тираспольської армії” це не рідкість. Загалом, нараховують у своєму складі:

– до 8.5 тисяч особового складу (мобілізаційний резерв складає декларативно до 11-12 тисяч, в реальності, навряд чи перевищує 7.5-8 тисяч в\сл запасу),
– до 26-28 основних бойових танків (ОБТ), з яких принаймні 10-12 типу Т-64Б\БВ та до 15-16 типу Т-72, ще до 22 одиниць типу Т-55 знаходяться на довготривалому зберіганні (за різними оцінками, у боєздатному стані знаходиться не більше 10-12 машин ВСІХ типів),
– до 150-160 ББМ (в основному це застарілі модіфікації БТР-60\70\80 та БРДМ-2) + десь до 24-25 одиниць БМП-1 та до 20-22 одиниць МТ-ЛБ, є також 2 одиниці БМП-2,
– числяться 6 вертольотів вогневої підтримки типу Ми-24 (з яких навряд чи більше 2-3-х знаходяться у боєздатному стані),
– 4 вертольоту типу Ми-8 й десь 6 одиниць “легко-моторної авіації” типу Ми-2 чи Як-18,
– до 58-60 одиниць ствольної арти (МТ-12, Д-44, Д-30),
– до 20 одиниць 122-мм РСЗВ типу БМ-21 “Град” (з яких до 8 одиниць власного виробництва типу ВВ-21),
– ППО представлене ЗУ-23-2, ЗУ-23-4, С-60 та ПЗРК.

На озброєнні збройних формувань так званої пмр такоє є ПТРК типу “Фагот” та “Конкурс”, 82-мм та 120-мм міномети.

3. Під час нещодавнього візиту Мінського “автоматника” до ІРІ (Ісламської Республіки Іран) представники делегації рб зробили аятолам достатньо заманливу пропозицію у військово-технічній сфері, точніше, цілий ряд пропозицій.

Зокрема, Лукашенко запропонував іранським аятолам “поділитися” цілим рядом технологій у сфері створення та виробництва БПЛА різного призначення, модернізації систем ППО (звісно, радянського виробництва). В свою чергу, обіцяючи навчити персів робити “далекобійні та високоточні” РСЗВ (явно натякаючи на можливість передачи їм документації та технологій створення та виробництва 301-мм РСЗВ типу “Полонез” дальністю стрільби у 300 км).

Більше того, Лукашенко навіть пообіцяв “серьйозно подумати” над можливістю створення та будівництва на території Білорусі таких собі “сумісних (мається на увазі саме з Іраном) підприємств” із виготовлення “високотехнологічної продукції військового призначення”.

У зв’язку з цим ряд регіональних військових експертів цілком реально розглядають можливість появи в середньо-строковій перспективі у сирійського режима Асада таких собі “іранських аналогів” РСЗВ “Полонез”, що, очевидно, може досить сильно “порадувати” Ізраїль.

Автори