Вісті з фронтів. 16.12.2022

Костянтин Машовець

1. По напрямку Ямполівка – Житлівка підрозділ 30-ї мсбр та російські “барсікі” (ймовірно, зі складу “штурмового загону БАРС-20”) 1.5 доби тому почали невпорядкований відхід без відповідного наказу, втративши централізоване управління та зазнавши втрат вбитими і полоненими.

Командування військ противника на цьому напрямку терміново намагається “уяснить себе обстановку”, виходить то в нього не дуже. Фіксується на цій ділянці принаймні 2 випадки відкриття противником артилерійсько- мінометного вогню по бойових порядках власних підрозділів протягом лише однієї доби.

В районі Червонопопівки противник також був вимушений полишити ряд своїх позицій, відтягнувши частину своїх сил та засобів ЗА дорогу Кремінна – Сватове. Під час відходу підрозділи противника намагаються влаштовувати протитанкові засади у лісосмугах, залишають невелики піхотні заслони та намагаються активно мінувати місцевість.

2. На території Білорусі підрозділ російських військ (ймовірно, зі складу 2-ї гв. мсд) здійснив передислокацію з полігону “Обуз-Лесновский” (Барановичский р-н, Брестька обл.) на полігон “Брестский” (Брестский р-н, Брестская обл.). Всього було переміщено до 24 одиниць ОВТ, в тому числі 4 танки типу Т-80 на тралах, а також одну мінометну батарею 120-мм мінометів, 3 КШМ та техніку іср (інженерно-саперної роти).

На цьому усе “масштабне перегрупування російських військ” в рамках продовження чергового етапу бойового злагодження сумісного регіонального російсько-білоруського угрупування військ (УВ) поки що закінчилось.

Однак, на території навчального центру 19-ї омсбр зс рб “Лепельский полігон” (район с. Заслоново, Вітебська обл., це північна Білорусь, 365 км до ДКУ) виявлено зразу 204 одиниці ОВТ та 44 польових намета. Поки що незрозуміло, це російські підрозділи або все ж таки білоруська 19-а омсбр тренується у себе на полігоні. Очевидно, що принаймні 2 мсб у повному складі виведені на полігон з поки не визначеною метою.

3. В районі входу у Севастопольську бухту командування чф форсує встановлення стаціонарної гідроакустичної системи (активно використовують для цього плавучий копер та 2 гелікоптери). Вже на наступному тижні планується її повноцінне випробування та постановка на бойове чергування.

А поки у ПБ Севастополь та прилеглій акваторії командування чф вимушено налагодило цілодобовий пошук підводних та надводних дронів тими малопотужними силами та засобами, що були у нього в наявності, в тому числі залучаючи для цього значну частину своєї повітряної компоненти, а також гідроакустичне обладнання своїх кораблів та суден, які несуть відповідну вахту на зовнішньому рейді ПБ Севастополь замість того, аби виконувати завдання безпосередньо у морі.

4. Ну й для загального розуміння дещо з військово-політичних новин у світі, які так чи інакше торкаються ситуації в Україні.

– У Косово продовжується ескалація у середовищі тамтешнього сербського населення, яке впевнене, що “влада в Пріштині знущається над його правами та свободами”. Пункти перетинання лінії зіткнення “Ярин’є” та “Брняк” зачинені, рух людей та транспорту між Косовим та Сербією повністю зупинений. Серби продовжили зміцнювати барикади, які вони збудували у попередні дні, на них організоване цілодобове чергування місцевих сербських активістів. За даними МВС Косово, серед цих “барикадерів” вже з’явились озброєні люди.

А серби усе не уймуться, відтепер барикади вже з’явились у Лешко та Зупче, будуються у Зубин-Потоки. Влаштовані наметові “містечка”, організоване чергування на барикадах і постачання води та їжі. “Від імені сербського населення Косового та Метохії” виступає колишній віце-прем’єр Косового Горан Ракич, який вимагає від влади Косова “покласти край знущанням над сербами”.

В свою чергу, Сербія почала перегрупування військ до межі з Косовим. Передові підрозділи принаймні 2-х сербських бригад вже знаходяться в 7 км від неї. Окрім того, сформований з сербської жандармерії корпус у 5000 жандармів (аналог нашої НГУ) вже повністю розгорнутий на кордоні.

Російський посол у Белграді вже встиг назвати ситуацію у Косовому та Метохії “у последней черты”, за якою нібито обов’язково послідує така собі “гаряча фаза протистояння”.

– Вірменія звинувачує Азербайджан у “черговому незаконному блокування єдиної дороги між Карабахом та власне Вірменією”, що порушує так званий тристоронній договір між Вірменією, Азербайджаном та Росією щодо врегулювання у Карабасі. Влада Вірменії заявляє про те, що це “блокування” суттєво ускладнило постачання продуктів харчування та медікаментів з Вірменії у Карабах, хоча при цьому нічого не каже про активне мінування тамошньої місцевості власними збройними формуваннями, які незаконно діють на території Карабаха.

У зв’язку з усім цим російські так звані “миротворці” заявляють, що азербайджанські “екологи”, які перекрили трасу, постійно провокують російських військовослужбовців, вступаючи з ними у “жваві дискусії” й всяко по-різному їх називають “нехорошими словами”, що для них є “чутливо образливо”.

Бункерне чувирло у зв’язку із “загостренням ситуації навколо Карабаху” навіть провело телефонні перемовини з керівництвом Вірменії та Азербайджана, але було обома сторонами послано за своїм військовим кораблем (офіційно це виглядало як – “не привело к положительному результату”).

Більше того, росіянське МЗС навіть “висловило глибоку стурбованість” з цього приводу, відзначивши, що “… в одной из стран Южного Кавказа приграничная группировка войск была приведена в высшую степень боевой готовности”, а також підкресливши, що Голова дипломатії ЄС Жозеп Борель заявив, що ЕС не збирається продовжувати мандат місії спостерігачів у Вірменії, термін дії якої добігає кінця на наступному тижні. Кремль явно натякає, що навколо Карабаху найближчим часом цілком можливо також може виникнути “напруга”, яка цілком ймовірно може скінчитися “гарячей фазой противостояния”.

– Як це не дивно, але й між КНР та Індією також якось “спонтанно” протягом останніх днів виникла досить гаряча “напруга”. В районі Арунчал – Прадеш між китайськими та індійськими підрозділами відбулась ціла низка справжніх бойових зіткнень із застосуванням легкого та важкого піхотного озброєння.

Більше того, Індія принаймні 4 рази за цей короткий проміжок часу підіймала свої винищувачі на перехоплення китайських бойових літаків, які здійснювали проліт в цій зоні. За повідомленнями індійської влади, це робилось для “недопущення порушення китайськими літаками повітряного простору країни”.

Цілий ряд незалежних спостерігачів у цьому регіоні повідомляють, що ситуація “явно загострюється”, сторони поки що намагаються вести себе “стримано”, але приховано одна та інша тишком підтягують до кордону війська.

 

Фото: Костянтин і Влада Ліберови

Автор