Лякалки астрологів та «інфа – сотка!» з Росії: огляд фейків в українських медіа
Перевіряти інформацію на наявність фейків та дотримуватись професійних стандартів журналістики в цілому є критично важливим у будь-який час, утім нині на українські медіа лягає особлива відповідальність. Оскільки Росія веде проти України гібридну війну, де інформаційна складова є однією з ключових, поширення недостовірних, маніпулятивних даних може не просто ввести аудиторію в оману, а зіграти на руку ворогу. На тлі успіхів ЗСУ на фронті країна-агресор із ще більшим завзяттям б’є по цивільному населенню: мова не лише про нанесення ракетних ударів по критичній інфраструктурі, а й про просування інформаційно-психологічних операцій, мета яких – “розхитати” українське суспільство, “посіяти зраду” й зменшити спротив.
Інститут масової інформації дослідив, чи публікувалися в українських онлайн-ЗМІ фейки та дезінформація, якими були основні теми фейків, і в чому полягає небезпека такого контенту. Для цього матеріалу ІМІ проаналізував новини та публікації на сайтах шістнадцяти провідних онлайн-ресурсів (Українська Правда, Obozrevatel, Цензор.НЕТ, ТСН, Кореспондент, РБК-Україна, УНІАН, НВ, 24 канал, ГОРДОН, LIGA.net, Фокус, Главком, Gazeta.ua, Апостроф, Страна.ua). Період моніторингу – від 16 до 18 листопада включно.
Найбільш поширені порушення достовірності, які ІМІ зафіксував в українських медіа, це:
- публікація інформації, що базується на псевдонаукових даних або сумнівних джерелах, які неможливо перевірити,
- залучення в якості експертів осіб, які не є компетентними в темах щодо яких у них беруть коментарі,
- подання оціночних суджень в якості фактів.
Більшість виявлених фейків були пов’язані з містикою та передбаченнями: йдеться про гороскопи, прогнози на картах Таро із застереженнями на різні випадки життя та “пророцтва” астрологів щодо перебігу війни й майбутнього України. Окрім того, ЗМІ активно продукували матеріали низької якості, в яких певні групи людей піддавалися відвертій стигматизації.
Антилідерами за кількістю поширення псевдонаукових прогнозів серед усіх медіа, включених до моніторингу, стали УНІАН, Апостроф, і Фокус. Із меншою інтенсивністю контент такого штибу також публікували ТСН, Gazeta.ua, 24 канал.
Попри те, що астрологія, тарологія, нумерологія і т.п. – лженауки, а прогнози навіть іменитих осіб із “третім оком” та “шостим чуттям” вже неодноразово не справджувалися, публікації з “віщуваннями” досі напрочуд популярні. Візьмемо, наприклад, сайт УНІАН, кількість відвідувань якого налічує 33 мільйони за останній місяць. Про це свідчать дані спеціалізованого ресурсу SimilarWeb. Публікацію УНІАН від 18 листопада з заголовком Рибам та Левам – успіх, а Овнам – випалена земля: гороскоп по картах Таро на 19 листопада станом на 30 листопада встигли переглянути понад 89 тисяч разів, як вказує лічильник коло новини на сайті. Астрологічний прогноз щодо того, для кого ці вихідні будуть важкими, набрав більше 146,5 тисяч переглядів, за даними того ж власного лічильника сайту УНІАН. До слова, на думку астрологів, імена яких інформагенція не вказує, вихідні 19-20 листопада мали – цитата – “принести проблеми і переживання” для людей зі знаками зодіаку Лев, Терези і Скорпіон. Вангуємо, що під час війни, коли більшість громадян України знаходяться в стані стресу та невизначеності через агресивного і непередбачуваного сусіда, або перебувають під російською окупацією, чи переймаються долею близьких на фронті – “провидці” могли би сміливо замінити перелік знаків зодіаку на будь-які інші, але кількість тих, хто впізнав би у “невтішному” прогнозі себе від того би не зменшилась. Тим часом, для порівняння, новина з заголовком В Генштабі розказали, куди Росія переміщує війська з Херсонщини, опублікована на УНІАН в той же день, 18 листопада, зібрала лише близько 14 тисяч переглядів. Новину про планові відключення світла в усіх регіонах України відкрили понад 16 тисяч разів, а на публікацію про намір країн G7 ввести поріг цін на нафту з РФ клікнули трохи більше 7,5 тисяч разів. Якою би дивною не видавалася статистика щодо великої кількості переглядів антинаукових матеріалів, насправді вона є цілком передбачуваною. У лютому 2020 року громадська організація “Рух “Чесно”, посилаючись на Інститут соціології НАН України, оприлюднила дані, які свідчать про те, що українці роками довіряли астрологам більше, ніж поліції, Верховній Раді та Уряду! Авжеж, це дані до початку повномасштабного вторгнення і нині динаміка, ймовірно, змінюватиметься. Окрім того, якась частка людей із тих, які цікавляться думкою астрологів-тарологів-екстрасенсів, робить це просто задля забави, в момент прокрастинації, або для того, щоб відволіктися від “суворої реальності” і не ставиться до прочитаного серйозно. Утім, навіть ця категорія ризикує “загратися”, не кажучи вже про небезпеки для людей з низьким рівнем критичного мислення.
Цілком зрозуміло, що у важкі часи в деяких людей може загострюватися бажання дізнатися, що на них чекає в майбутньому, як скоро і чи відбудуться зміни на краще, але планувати життя, особливо під час війни, відповідно до порад і настанов езотериків – однозначно погана ідея з низки причин. Насамперед, якщо надавати перевагу прогнозам астрологів і ко замість отримання інформації з офіційних, достовірних джерел, неможливо сформувати уявлення про реальний перебіг подій, відтак, і підготуватися до них належним чином. У цьому контексті чи не найбільшої шкоди може завдати так звана “політична астрологія”, до якої часто вдається УНІАН. Протягом трьох днів, які були обрані для проведення моніторингу, інформагенція встигла опублікувати оціночні судження українського астролога Влада Росса щодо ймовірності застосування Росією ядерної зброї проти України, початку Третьої світової війни, а також – відсутності в українців світла, води й газу взимку. Зокрема, Росс стверджує, що – цитата – “до Різдва не існує небезпеки застосування ядерної зброї, а ось в саме свято – може бути”. При цьому, астролог не визначився із тим, від якого календаря відштовхуватись григоріанського чи юліанського, тож назвав одразу дві дати потенційного “дня Х” – 25 грудня і 7 січня відповідно. Публікація такого контенту неприйнятна і порушує журналістські стандарти: в ролі експерта виступає некомпетентна людина, точка зору якої не підкріплена достовірною інформацією. Насправді дати точну відповідь щодо ймовірності застосування Росією ядерної зброї не може ніхто. В червні 2022 аналітики Стокгольмського інституту миру (SIPRI) заявили, що ризики ядерної загрози нині дійсно є найвищими з часів “холодної війни”. У свою чергу, міністр оборони України Олексій Резніков у вересні зазначив, що “ризики завжди є, маючи такого сусіда з ядерним потенціалом”. Відтак, прогноз Росса про ймовірність ядерної атаки на Різдво та інші подібні публікації цілком можна віднести до небезпечних, адже через них одна частина аудиторії може помилково розслабитись, принаймні до настання “сакральних” дат, а друга – навпаки запанікувати й впасти у відчай, чого і домагається країна-агресор.
Ще одна причина, чому на перший погляд невинні – порівняно, скажімо, з фейками, що спрямовані проти національної безпеки – публікації на основі магії та псевдонаук є загрозливими полягає в тому, що через них аудиторія звикає до хаотичного споживання “вірусного контенту”. Як наслідок – страждає інформаційна гігієна і підвищується ризик опинитися всередині доволі специфічної “бульбашки”. Хоча і без цього на сайтах низки українських онлайн-медіа можна натрапити на контент, що був би більш характерним для так званих “сайтів-сміттярок”. Йдеться вже не про звичні гороскопи, де вам радять подбати про своє здоров’я та застерігають щодо ймовірності виникнення конфліктів. У хід йде “важка артилерія” – публікації, де щедро навішують ярлики на власників окремих імен і зодіакальних знаків. Цікаво, що до підготовки таких матеріалів працівники інформресурсів, зазвичай, взагалі нікого не залучають. Єдиним виключенням серед проаналізованих матеріалів такого штибу стала публікація на сайті Gazeta.ua, в якій назвали ТОП-3 знаків зодіаку, які нібито є найкращими коханцями – за версією української астрологині Олени Максимової. А от сайт Апострофа (ред. – із 5,9 мільйонами відвідувань за останній місяць) та відділ Lifestyle сайта 24 канала (ред. – 1,1 млн відвідувань відділу та 30,6 млн відвідувань головного сайта за останній місяць) штампують такі матеріали із посиланням на самих себе. І було би ще півбіди, якби в кожній такій публікації, вигаданій редакцією, читачі могли прочитати про себе чи своїх близьких щось хороше – на кшталт представники яких знаків є найбільш харизматичними. Натомість, складається враження, що журналісти Апострофа, які мали би насамперед дбати про відповідальне донесення до читачів якісної, суспільно важливої інформації, просто визначилися із форматом матеріалів, де зриватимуть злість на всіх, хто їх коли-небудь образив:
- Порядок – це не про них: знаки Зодіаку, у яких завжди безлад у ящиках столу
- Їх не прийме жоден чоловік: жінки з якими іменами найнестерпніші
- Думають одне, а роблять інше: 5 імен двуликих жінок
- Слово чоловіка нічого не означає: жінки з якими іменами завжди головні у стосунках
- Відрізняються тиранією та жорстокістю: топ – 5 негативних чоловічих імен
- Потрапляєте в “клітку”: названі імена найревніших чоловіків
Окрім того, що низка публікацій на Апострофі є неприхованою “відсебятиною”, вони представляють із себе гримучу суміш із сексизму, мізогінії та мізандрії, а деякі взагалі виглядають як вирок:
- Незважаючи на популярність серед чоловіків: жінки яких знаків Зодіаку ніколи не створять сім’ю
- Важливо вчасно виявити всі труднощі: три знаки Зодіаку зіткнуться з бідами до кінця листопада
Очевидно, якщо не підходити до подібних публікацій критично та з гумором, вони можуть викликати купу негативних емоцій, а когось, не виключено, навіть “підкосити”.
Крім розповсюдження антинаукових матеріалів, низка українських ЗМІ як от ТСН, Фокус, Obozrevatel, Цензор.НЕТ, ГОРДОН, Страна.ua поширили інформацію про те, що найманці з ПВК “Вагнера” вже стратили щонайменше 40 російських ув’язнених, яких раніше завербували для війни проти України. Єдиним джерелом новини виступає правозахисниця із РФ Ольга Романова. Вона стверджує нібито “вагнерівці” вбивають за дезертирство, спробу здачі в полон, мародерство, зловживання алкоголем і наркотиками, “статеві зв’язки”. Публікація таких даних без додаткової перевірки і підтвердження достовірними джерелами є грубим порушенням – тим більше, на тлі численних воєнних злочинів російської армії в Україні. Російська правозахисниця представляє інтереси зацікавленої сторони, отже, ми не можемо гарантувати, що інформація, яку вона озвучує не є “вкидом” задля відбілювання іміджу армії РФ, в якій нібито зробили висновки і почали карати за злочинні дії та негідну поведінку. А показова страта колишнього “вагнерівця” Нужина, який побував в українському полоні, ще не означає, що відтепер так чинитимуть з усіма солдатами за провини, які перелічила Романова.
Іншу новину, яка базується на сумнівному джерелі інформації, опублікувала Українська правда. Видання послалося на пресслужбу Прикордонного комітету Білорусі, де заявили, що 16 листопада білоруські прикордонники збили з автомата Калашнікова дрон, який нібито прямував з території України до Білорусі. Враховуючи те, що навіть офіційні відомства Білорусі нині підігрують російській пропаганді, варто було би взяти коментар української сторони щодо інциденту. Тим більше, що Білорусь звинуватила Україну в “черговій провокації”, і про це йдеться в публікації.
Грубим порушенням також є публікація на сайті видання Страна.ua щодо реакції США на падіння ракети на Польщу, яка вийшла під маніпулятивним заголовком “Худшее опасение Вашингтона”. В Белом доме обрадовались, что это не Россия ударила ракетой по Польше – CNN. У своєму матеріалі Страна.ua посилається на CNN і пише про те, що американські чиновники відчули полегшення після того, як стало зрозуміло, що Росія – цитата – “не била по Польщі”. Насправді ж інформація перекручена, а згадана фраза вирвана з контексту. В оригінальній публікації американської телерадіокомпанії дійсно йдеться про те, що падіння ракети, схоже, є наслідком роботи українських сил ППО. Утім, по-перше, для того, щоб впевнено робити такі висновки потрібно дочекатись завершення розслідування справи. А, по-друге, у CNN насправді лише зазначили, що американських чиновників заспокоїв факт того, що удар по Польщі, яка є членом НАТО, радше за все, був ненавмисним, а не те, що Росія нібито взагалі не причетна до інциденту.
На завершення моніторингу, хотілось би відмітити важливі публікації зі спростуванням фейків російської пропаганди, які з’явилися на сайтах видань Gazeta.ua, 24 каналу та Української правди, за поширення інформації, що сприяє покращенню загального рівня критичного мислення аудиторії.