25.12.2015. За Порошенка було краще

Джейн Доу Джонс

25 грудня 2015 року в Україні був прийнятий закон «Про публічні закупівлі». Цей закон поставив жирний хрест на ганебному явищі, що отримало назву «тендерна мафія». Вже з наступного року усі державні замовники зобов’язалися проводити тендери лише через електронну систему ProZorro. Це була справжня перемога у боротьбі з корупцією.

Державні закупівлі – болюче місце навіть у заможних та розвинених країнах. Що вже говорити про наші терени, де слова «законність» та «корупція» за декілька десятиліть набули змісту дуже своєрідного? І тендери ніби проводилися, але найчастіше вони бували закритими, а вигравав їх той,… хто треба, скажімо так. «Чужого» підрядника могли просто не пустити до торгів із надуманих причин («у вас ксерокопія установчих документів надто бліда» – реальне формулювання, яке чув автор). Ну і, само собою, чиновники та їхні друзі багатіли на тендерах рік від року – а як інакше?

Система електронних закупівель зламала всю цю систему разом. Віднині усі тендери ставали відкритими та електронними, і реєструвались учасники теж онлайн. Причому торги стали проходити «всліпу», і представники держави обирали кандидата з найнижчою ціною (а вже потім переможець розкривався, і був зобов’язаний підтвердити якість того, що він хоче продати). Більше того: результати конкурсів зробили публічними, тобто будь-який громадянин міг дізнатись, з ким співпрацює держава і на яких умовах. Ця, без перебільшення, революційна система дозволила з 2016 по 2019 зекономити понад 150 мільярдів гривень бюджетних коштів.

Для нової влади, яка поставила своїм завданням «хорошо прібарахліться» (реальна цитата з переписки одного нардепа із заступником міністра щодо розподілу бюджету), система ProZorro була, як кістка у горлі. Звісно, коли дуже хочеться вкрасти, обхідні шляхи знайдуться, наприклад, купівля за бюджетний кошт нікому не потрібних послуг. Але «слугам» хотілося розмаху. Саме тому будівництво кільцевої дороги навколо Києва рішенням Верховної Ради (тобто, тієї самої «монобільшості») вивели з-під електронних тендерів. Людина, яка називає себе головою держави, підписала цей «закон». А на дорогу цю планується виділити, на хвилиночку, близько 100 мільярдів гривень. Ось де справжній ласий шматок для гієн при владі. Який, в найкращих традиціях часів Януковича, з’їдять тихо та без розголосу. Цікаво, чи не було у ProZorro конкурсу на могильні плити з написом «Антикорупційна боротьба в Україні, 2015-2021»?

Автори