В Україні давно пора щось робити з громадянством

Сергій Марченко

Половина Закарпаття має громадянство Угорщини, половина Галичини – Польщі, половина Донбасу – Росії.

Практично, весь політикум та великий бізнес має десяток різних паспортів. І коли потім депутатом або мером обирають громадянина Росії, влада із заклопотаним обличчям чухає репу і розводить руками.

Законодавство про громадянство треба змінювати:

1. Громадяни, які набули громадянство іншої країни, мають виходити з громадянства України автоматично – без довгих судів та процедур.

2. Повернення в громадянство України має бути складним і витратним для тих, хто свого часу відмовився від нашого громадянства. Як варіант – постійне проживання на території України не менше 10 років у статусі особи без громадянства та сплата суттєвого грошового внеску за повернення громадянства.

3. Особи, які постійно проживають в Україні та набули громадянства інших країн, мають самі повідомити про зміну громадянства. У разі приховання громадянства іншої країни такі люди мають нести кримінальну відповідальність.

4. Державний службовець чи депутат, який приховав іноземне громадянство, має понести сувору кримінальну відповідальність як за тяжкий злочин.

Мабуть, це досить радикальні пропозиції, та, можливо, в кращих демократіях такі покарання виглядають надто суворими. Але ситуація з громадянством почала впливати на національну безпеку і потрібні екстраординарні заходи, щоб це зупинити.

Автори