Жіночій погляд восени

Тамара Горіха Зерня
Тамара Горіха Зерня

У Білорусі суд засудив до штрафу пенсіонерку, яка виклала у мережі фотографію біло-червоно-білого зефіру. Фото цукерки підриває основи нацбезпеки.

У Польщі активістка на мітингу несе плакат: «Я хочу зробити аборт своєму уряду». Ох, дорогенька, як я тебе розумію.

Мене весь час просять прокоментувати щось із жіночої перспективи. Жіночий погляд на війну, на політику, на творчість, на що завгодно. У даний конкретний момент мій жіночий погляд бачить дощ, старий абрикос і залишки недобудованого паркану. З парканом характерна історія вийшла. Найняли місцевих хлопців перенести паркан з одного місця на друге. Вони все зробили, тільки кілька секцій заховали у кущах. «Як діти малі», – каже мама.Осінь лягає на плечі мокрим рядном, але цього року тягар особливо важкий. Мені здається, такі осені бувають на засланні. Їм так легко піддатися, так легко заплющити очі та опинитися у повній темряві. І здатися неминучому, прийняти і погодитися з тим, що осінь не тільки за вікном, але у всьому іншому також. У житті, у країні, у судах її, на дільницях і у лікарнях її.

«Ми тепер знаємо, що на постріл підходити не можна, – коментують виборці Лозинського результати виборів. – Але зате садочок буде, і дрова селянам роздає.»
Якщо це не тьма, то що тоді тьма?

А потім дзвонить кума, сміється. «Ти знаєш, – каже, – у мене тепер полюбовник є. І квартира у Києві. І велика чорна машина». Що таке, а кум в курсі? А кум, виявляється, – головний винуватець. Кум сам її підбив балотуватися, і тепер на родину навісили усі мислимі і немислимі гріхи. І коханця на чорній машині, якого – їй Богу! – бачило півсела.

Дівчата мої, як сузір’я на чорному небі. Одна, друга, третя… Встали і пішли, як головою в ополонку. На вибори, а куди ще? Я не пам’ятаю такої кількості сестер у інших перегонах. Можливо, тому що місцеві вибори – це не про плюшки у Верховній Раді, не про спец-дачі та спец-кортежі. Місцеві вибори – це про головний біль, це про комуналку, дороги, підряди, шкільне харчування і матраци у районну лікарню. І тим не менше, безпрецедентна кількість жінок як серед учасників, так і серед переможців змагання для мене означає зміни.

Світ змінюється, країна змінюється, і те, що ми з вами розгубилися і не знаємо, до чого йде, теж вказує на зміни.
На дворі осінь, звичайно. Але це ще не остання осінь. Попереду маячить велике всеукраїнське прибирання, і не факт, що дотерпимо до весни. Як там казав один діяч, я вже забула прізвище – весна прийде, садити будемо? Теж мені, аграрії.

Вам тут кожна перша скаже, найкраще посадки проводити восени.

 

Ілюстрація © Нікіта Тітов

Поділитися:
Share

Усі відео
  • Усі категорії