Світ 23 березня. Результати дня

Iliya Kousa

Теракт у Лондоні, вбивство в центрі Києва, зіткнення в Єгипті, доленосний суд у Чилі, раптовий наступ талібів в Афганістані, масові арешти опозиціонерів у Білорусі, перша повітряно-десантна операція США в Сирії, битва за північну Хаму в Сирії та багато іншого.

Африка:

– Щонайменше 10 військовослужбовців загинули в результаті сутичок з терористами «Ісламської держави» на півночі Синайського півострова в Єгипті. 15 бойовиків були знищені внаслідок зіткнення. Ще семеро – затримані. В Єгипті діє місцеве відділення «Ісламської держави», яке називається «Вілайят Синай».

– 10 масових поховань знайшли слідчі ООН на території Демократичної Республіки Конго. Братські могили виявили в провінції Касаї, де триває протистояння між урядовими військами та племенем, яке повстало проти уряду після вбивства останніми їхнього вождя.

– В Єгипті суд призначив перегляд справи проти екс-президента країни Хосні Мубарака та його соратників щодо корупції. Справу вже закрили, але кримінальний суд Каїра постановив її відновити. Мова йде про дорогі подарунки екс-президенту від видавничого дому «Аль-Ахрам».

– Близько 250 мігрантів загинули у Середземному морі, намагаючись дістатися берегів Європи. Їхні човни розбилися біля берегів Лівії.

Америка:

– У Чилі суд визнав винними у причетності до масових убивств 33 колишніх співробітників спецслужб часів диктатури Аугусто Піночета. Суд постановив, що вони мали безпосередній зв’язок зі зникненням 1200 опозиціонерів з 1973по 1990 роки. Серед засуджених до різних термінів ув’язнення – колишній шеф спецслужб, генерал Уго Салас Венцель та колишній голова оперативного управління спецслужб, майор Альваро Корбалан Кастільйо.

– Екс-президент Аргентини Крістіна Фернандес де Кіршнер постане перед судом Буенос-Айреса за підозрою у фінансових махінаціях та відмиванні коштів. Разом із нею, у справі проходять колишній голова Центробанку Алехандро Ванолі та екс-міністр фінансів Аксель Кисільоф.

Азія:

– Терористи руху «Талібан» захопили стратегічний округ Сангін в Афганістані. Битва за цей регіон тривала понад рік. Цей округ розташований в провінції Гельманд та є одним з найбільших центрів вирощування опію. За Сангін тривали найкривавіші бої в Афганістані. Саме тут загинули сотні афганських військових. Чверть усіх втрат США та Великої Британії припадає саме на оборону Сангіна. Загалом, терористичний рух «Талібан» вже контролює до 20% території країни.

Європа:

– Семеро людей затримані поліцією за підозрою у причетності до теракту в Лондоні. Всі вони – місцеві мешканці. Напередодні, у британській столиці перед будівлею парламенту чоловік на автомобілі намагався прорватися на територію Палати громад. Він збив пішоходів та протаранив огорожу. Згодом, вийшовши з машини, він з ножем напав на поліцейських перед брамою парламенту та вбив одного з них. Інші офіцери застрелили чоловіка. Загалом, п’ятеро людей загинули та 20 поранені внаслідок нападу. Після теракту, засідання парламенту терміново закрили, а депутатів – евакуювали. Поліція перекрила Вестмінстерський міст, на якому сталася трагедія, та станції метро. Відповідальність за теракт взяла на себе терористична організація «Ісламська держава». За даними правоохоронців, нападником виявився 52-річний британець арабського походження Халід Масуд.

– У центрі Києва в Україні перед готелем «Premier Palace» застрелили колишнього депутата Держдуми РФ Дениса Вороненкова. Нападник був поранений охоронцем, а згодом – помер в лікарні. Охоронець депутата також з пораненнями перебуває в лікарні. Вороненков та його дружина – колишня депутат Марія Максакова – втекли з Росії до України у 2016 році після парламентських виборів у РФ. Вороненков у день смерті мав прийти до військової прокуратури свідчити у справі екс-президента Віктора Януковича та розв’язання Росією війни на сході України та в Криму. В убивці Вороненкова знайшли український паспорт. Також поліція розшукує його спільника, який був на машині.

– У Бельгії в Антверпені поліція затримала чоловіка, який на автомобілі намагався в’їхати у натовп людей в центрі міста. Нападник був одягнений у камуфляж.

– У Росії заборонили діяльність релігійної організації «Свідки Ієгови» у зв’язку з нібито «екстремістською діяльністю».

– У Білорусі пройшли масові арешти активістів опозиційних політичних рухів та партій. Їх усіх звинувачують у нібито підготовці державного перевороту. Загалом, затримали 17 осіб. Серед них – колишні активісти організації «Білий Легіон», молодіжної організації «Зубр», лідер опозиційної організації «Молодий фронт» Дмитро Дашкевич та активіст Сергій Пальчевський, який виступав з мітингами проти забудовників, лідер опозиційного руху «Разам» В’ячеслава Сивчика та лідер руху підприємців «Перспектива» Анатолій Шумченко. Масштабні арешти пройшли на тлі заяви президента Білорусі Олександра Лукашенка про нібито «затримання бойовиків з України, які готували провокації».

– СБУ заборонила в’їзд на свою територію російській співачці та представниці РФ на Євробаченні Юлії Самойловій терміном на 3 роки. У відповідь, Росія звинуватила Україну в дискримінації інвалідів. Організатори Євробачення запропонували їй виступити в режимі телемосту, але російський «Перший канал» та Україна відмовилися.

– Євросоюз вимагає пояснень від президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, який напередодні пригрозив, що «європейцям скоро не можна буде спокійно гуляти вулицями, якщо Європа й надалі так поводитиметься з турками».

– Вперше за останні 25 років, Сполучені штати ухвалили новий оперативний план оборони Європи. Про це повідомив командувач сил НАТО в Європі, генерал Кертіс Скапаротті. План відповідає операції НАТО «Атлантична рішучість», яка передбачає посилення східних кордонів Альянсу для стримування Росії.

– Норвегія надала притулок чотирьом турецьким військовим та військовому аташе Туреччини в Норвегії, які заявили, що їх переслідують через політичні мотиви після невдалої спроби військового перевороту у липні 2016 року. Офіційна Анкара висловила протест та викликала для пояснень посла Норвегії.

Близький Схід:

– Вперше за історію сирійського конфлікту, США у співпраці з курдськими силами здійснили повітряно-десантну операцію на сході Сирії в провінції Ракка. Американські літаки висадили з повітря диверсійні групи морської піхоти США та курдських загонів «Сирійських демократичних сил» поблизу стратегічної греблі «Ат-Табка» поблизу міста Ракка. Військові з боєм взяли греблю під контроль. Вона мала надзвичайно важливе значення в оборонній лінії терористів «Ісламської держави». Її захоплення створить плацдарм для наступу на місто Ат-Табка та авіабазу поряд із ним. Це автоматично означатиме повну блокаду Ракки – «столиці» терористів у Сирії.

– Сирійська армія штурмом взяла під контроль текстильну фабрику на сході Дамаска, таким чином відкинувши бойовиків коаліції «Тахрір Аш-Шям» вглиб кварталу Джобар на околицях. Раніше, терористи двічі здійснювали спробу прорвати позиції урядових військ та пробитися до сусіднього передмістя Аль-Кабун та зняти з нього облогу.

– Сирійські війська зупинили масштабний наступ коаліції джихадистів на півночі провінції Хама. Урядові війська зуміли паралізувати пересування ворожих сил та відкинути їх назад. Масового контрнаступу вони вести не можуть через брак підкріплень, які мають надійти з інших регіонів найближчими днями. Втім, урядові війська зуміли відбили в бойовиків міста Хаттаб, Рахба та селища Каукаб та Ерза. Напередодні, коаліція ісламістів розпочала найбільший з 2015 року наступ на позиції сирійських військ на півночі провінції Хама. Вони зуміли всього за день захопити кілька стратегічних християнських та алавітських міст та взяти в облогу найбільше християнське місто в Сирії – Мхарда.


На фото: поліцейський охороняє перекритий Вестмінстерський міст поблизу будівлі парламенту в Лондоні

Автор