Світ 5 лютого. Результати дня:
Румунська «перемога», перший указ нового президента Гамбії, «срач» навколо міграційного указу Трампа у США, смертельні лавини в Афганістані, церква проти президента у Філіппінах, презентація програм кандидатів у президенти Франції, просування урядових військ в Сирії та багато іншого.
Африка:
– Понад сотню мігрантів затримала лівійська берегова охорона у Середземному морі північніше міста Тріполі. Серед них – громадяни Нігерії, Сомалі, Лівії та Еритреї. Їх усіх повернули до Тріполі та готуються депортувати додому. Загалом, за останній тиждень, лівійці затримали понад 4 тисячі біженців з Північної Африки.
– Новий президент Гамбії Адама Берроу скасував своїм указом режим чотириденного робочого тижня, запроваджений його попередником – Яйя Джамме. Відтепер, люди працюватимуть з понеділка по четвер з 08:00 до 16:00, а у п’ятницю – до 12:00. Яйя Джамме 4 роки тому зробив п’ятницю додатковим вихідним днем, мотивуючи це «необхідністю присвятити день молитвам».
Америка:
– Апеляційний суд США відхилив запит президента Дональда Трампа про відновлення дії міграційного указу. Це означає, що дія указу залишатиметься призупиненою до кінця розгляду скарги Міністерства юстиції та позовів місцевих прокуратур. Раніше, федеральний суд Сіетла призупинив дію указу Трампа про заборону в’їзду до країни мусульманам та сирійським біженцям.
– Віце-президент США Майкл Пенс виступив на захист міграційного указу Дональда Трампа та заявив, що глава держави «діяв у правовому полі відповідно до чинного законодавства».
Азія:
– Католицька церква на Філіппінах розкритикувала діяльність президента країни Родріго Дутерте та назвала його кампанію з боротьби з наркозлочинністю «терором проти бідних». Відповідну заяву зачитали священики під час недільних служб по всій країні. В результаті антинаркотичної кампанії Дутерте, кілька тисяч людей загинули від рук поліції. Глава держави влітку 2016 року дозволив силам безпеки без суду та слідства вбивати потенційних наркоманів та наркодилерів. Зараз кампанія призупинена після указу Дутерте. За його словами, він має намір «очистити від корупції поліцію», а потім відновити кампанію.
– 54 людини стали жертвами сходження лавин в Афганістані та Пакистані. Найбільше постраждали прикордонні гірські райони. Сотні рятувальників розгорнули в горах. Вони намагаються дістатися селищ, які накрило снігом.
– Близько 400 підозрюваних у зв’язках з терористами «Ісламської держави» затримала поліція в Туреччині. Арешти пройшли в містах Ізмір, Стамбул, Анкара та Газіантеп. Найбільша операція – проведена у південно-східній провінції Шанлиурфа. Там заарештували близько сотні осіб.
– В Японії – масштабний протест місцевої китайської громади проти мережі популярних готелів «APA». Керівництво компанії заперечило факт Нанкінської різанини. На столиках у кожному готельному номері поклали книгу, в якій стверджується, що масове вбивство японцями китайців у Нанкіні у 1937 році – це міф. Китайці вимагають прибрати ці книги та притягти до відповідальності керівництво готелями. Вони належать багатій японській родині, яка дотримується правих поглядів. За оцінками істориків, близько 300 тисяч людей були вбиті японськими солдатами у китайському Нанкіні під час конфлікту 1930-х років. Офіційний Токіо називає ці цифри завищеними, а деякі політики – взагалі заперечують існування бійні.
Європа:
– 22 вихідців з Чечні затримала поліція Австрії у Відні. Всіх їх підозрюють у причетності до організованої злочинності. Більшість затриманих – проживають в Австрії по статусу біженця з Росії.
– Кандидат у президенти Франції, екс-міністр економіки Еммануель Макрон представив свою політичну програму на виборах глави держави. Він пообіцяв об’єднати націю на центристських засадах, збільшити видатки на оборону та безпеку та посилити зв’язки з Німеччиною. Макрон зараз є одним з фаворитів перегонів. Це сталося після того, як екс-прем’єр та кандидат від «республіканців» Франсуа Фійон втратив популярність, опинившись у центрі корупційного скандалу.
– Кандидат у президенти Франції від ультраправої партії «Національний фронт» Марін Ле Пен представила свою політичну програму на виборах глави держави. У разі перемоги, вона обіцяє зменшити співпрацю з ЄС та вийти з єврозони. Також Ле Пен виступає за виведення Збройних сил Франції з-під командування НАТО, обмеження імміграції та легальної міграції з інших країн ЄС.
– Румунська влада скасувала скандальний закон про амністію корупціонерам, який ухвалили напередодні – через масові протести людей на вулицях. Законопроект про поправки до кримінального кодексу передбачав амністію всім засудженим за хабарництво, корупцію та фінансові махінації, якщо збитки від їх дій не перевищили 47 тисяч доларів. Це викликало негативну реакцію суспільства, і люди два тижні поспіль влаштовували багатотисячні мітинги під будівлями парламенту та уряду. Протести очолив й президент країни Клаус Йоханніс. Учасники демонстрації стверджували, що закон нівелює всі зусилля антикорупційної кампанії в країні. Натомість, в уряді наполягали – це розв’яже проблему переповненості в’язниць.
Близький Схід:
– Авіакомпанія «Qatar Airways» оголосила про запуск найдовшого комерційного безперервного авіарейсу, який прямуватиме з Дохи до Нової Зеландії, і триватиме 16 годин 20 хвилин.
– 32 терориста «Ісламської держави» знищені внаслідок повітряних ударів турецьких ВПС по місту Аль-Баб на півночі провінції Алеппо в Сирії. Серед вбитих – «емір» бойовиків в місті, громадянин Йорданії Абу Халід Аль-Урдуні.
– Китай та Сирія підписали два договори про поставки гуманітарної допомоги. Зокрема, це стосується допомоги КНР у відновленні інфраструктури в Алеппо та Хомсі.
– Сирійська армія звільнила від терористів «Ісламської держави» селище Умм Аркіля на південному сході провінції Алеппо та містечко Айюша на сході провінції Алеппо поблизу міста Аль-Баб. Таким чином, урядової війська розширили зону свого контролю довкола основного бастіону терористів «Ісламської держави» в регіоні.
– Сирійські війська на чолі з елітними підрозділами «Пустельних яструбів» звільнили від бойовиків «Ісламської держави» стратегічні гірські райони Аль-Маджбаль, Аль-Байда Аль-Шаркийя та Аль-Байда Аль-Гарбійя на сході провінції Хомс. Також вони просунулися північніше газового родовища «Аль-Хайян», яке захопили напередодні.