Проект Закону «Про працю» від уряду, або Як Зетехнократи прагнуть повернути кріпацтво в Україну

Проект Закону про працю №2708 від 28.12.2019

Далі буде лонгрід для тих, хто цікавиться законодавчою «творчістю» уряду в сфері трудового права. Отже, уряд пропонує зміни, які містять повну невідповідність Конституції, європейським стандартам та міжнародному законодавству. Зокрема, ігнорується ряд Конвенцій МОП. Де-факто уряд хоче де-юре знищити права працівників і втручатись в діяльність неугодних работодавців.

Тепер постатейно:

❗️1. Скасовується прив’язка розміру мінімальної зарплатні до розміру прожиткового мінімуму, що призведе загалом до зниження грошового забезпечення;

❗️2. Скасовується два вихідних на тиждень. Уряд вважає, одного цілком достатньо. Перенесення робочих днів, відпустка по догляду за дитиною, відкликання з відпустки, тривалість перерв – все це, на думку Кабміну, має бути «за домовленістю сторін». Разом з тим, відпустка без збереження заробітної плати («за власний рахунок») збільшується до 30 календарних днів, – непоганий варіант економії та «стимулювання» працівників на власний розсуд.

❗️3. Робочий час та нормування праці встановлюватимуться самим роботодавцем без участі профспілок і будь-яких обмежень, навіть щодо надурочних робіт.

❗️4. Скасовується зобов’язання щодо подвійної оплати праці за понаднормові години. Скільки вирішить, стільки й виплачуватиме роботодавець працівнику.

❗️5. Пропонується закріпити новий трудовий договір із нефіксованим робочим часом, відповідно до якого обов’язок працівника виконувати роботу виникає виключно за умови надання роботодавцем роботи без гарантій того, що така робота буде надаватися постійно. Грубо кажучи, працівник перетворюється на безправну істоту, яку будь-коли можна використати, але й в будь-який момент викинути «за борт».

❗️6. Необмежені можливості для розірвання трудового договору на будь-яких підставах за бажанням роботодавця. А якщо роботодавцю прийшло в голову змінити умови праці для вас, і вам вони не до вподоби, – ласкаво просимо на вихід. Законна підстава припинити трудовий договір, на думку автора, також якщо ви завагітніли і не повідомили про це роботодавцю письмово одразу після УЗД.

❗️7. Застосування строкових й короткострокових договорів, які стануть своєрідним «коротким» повідком для працівників. Роботодавець може запропонувати виключно термінові договори на певний строк: місяць, рік, два, три. А що далі? І так щодня звільнити можуть за новаторськими урядовими пропозиціями, то ще й ламай голову, що робити через три роки, якщо не «виставлять» раніше.

❗️8. А тепер декілька слів про «дарунок» уряду роботодавцям. Надмірно розширюються права державних інспекторів праці, перетворюючи їх на каральний орган, який може безперешкодно, без попереднього повідомлення та в будь-який час відвідувати виробничі, службові й адміністративні приміщення роботодавців та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, а також робочі місця працівників. Складати протоколи. НАОДИНЦІ ставити роботодавцеві або працівникам запитання. ОТРИМУВАТИ від всіх необхідні ПОЯСНЕННЯ, ЗВІТ, МАТЕРІАЛИ. Вже є зрозумілим, що буде з неугодними роботодавцями, яких будуть вичавлювати державними інспекторами.

❗️9. Пропонується «узаконити» процедуру медіації. Саме так, позасудове вирішення спору, до якого ні українська правова система, ні самі українці безперечно не готові. Спочатку потрібно ухвалити профільний закон про медіацію, який надасть чітку правову визначеність інституту медіації, визначити час на підготовку фахових медіаторів, а потім вже впроваджувати механізм медіації.

❗️10. Новим законопроектом профспілки технічно знищуються: чинні норми, які регулюють їх діяльність, скасовуються, а пропонована редакція не містить і згадки про визначення їх правового статусу.

Резюме: в мене для Прем’єр-Міністра є погані новини.
По-перше, ви внесли законопроект, який суперечить Конституції та міжнародним актам.
По-друге, ну вам як мінімум для управління виконавчою гілкою влади варто знати аксіому права – нові закони не можуть звужувати права та погіршувати будь-яким чином умови, надані чинним законодавством. Зголосіться – вона коротка й чітка. Вивчіть її та краще відкличте з парламенту те, що наваяв ваш уряд. Спробуйте встигнути це зробити до відставки, щоб ганьба не супроводжувала подальшу кар’єру.