Догосподарювались…

Дмитро “Калинчук” Вовнянко

Побоювання експертів, які давно кажуть, що уряд не здатен наповнити заплановані обсяги надходжень до бюджету країни, таки здійснилися. Проблеми з виконанням бюджету на 2019 р. підтвердила Рахункова палата України. Цифри наведені відомством не віщують нам з вами нічого гарного.

Коли ви чуєте про заборгованість по зарплатнях або про невиділення коштів на якісь бюджетні програми, знайте – причина не у відсутності коштів у бідної держави, причина у невиконанні видаткової частини бюджету країни. За рахунковою палатою таке невиконання за 11 місяці поточного року становить 7,7% від плану, що в абсолютних цифрах становить 69,6 млрд грн. Причина? Голова Рахункової палати Валерій Пацкан категоричний: «Низька виконавча дисципліна учасників бюджетного процесу», кажучи просто, працювати вміти треба, аби встигати робити все, на що передбачені кошти. Грамотно керувати – це вам не відеоролики на бігових доріжках знімати.

Але не витратами єдиними – з наповненням бюджету уряд має неабиякі проблеми також. За словами голови Рахункової палати за ті самі 11 місяців план надходжень загального фонду державного бюджету не виконано на 66,6 млрд грн (5,3%). Зокрема, на 36,6 мільярди грн. (12,4%) не виконано план податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів і на 15,8 мільярдів (22,5%) – акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів. Щодо ПДВ по імпорту – тут все очевидно, це прямий наслідок падіння виробництва, що в свою чергу спричинено штучним зміцненням курсу гривні урядом. Позбавлені мотивів працювати на експорт, експортери зменшують обсяги виробництва, відтак, заморожують інвестиційні програми, відтак, не купують обладнання і комплектуючих. У жовтні падіння виробництва склало біля 5%. З чим усіх вітаю.

Щодо акцизів, то тут все ще цікавіше. Ще на початку грудня Рахункова палата повідомила, що ДФС провалила план по збору акцизу з тютюну. За перше півріччя 2019 р. зібрано було лише 67% від плану. Натомість щойно була затримана рекордна партія контрабанди цигарок – які вже тут акцизи?! Те, що чинний голова Митної служби не забезпечує надходжень з митниці, визнав уже навіть голова ОПУ Богдан – доводиться долучати таких «видатних фахівців» як екс-голова СБУ Валерій Хорошковський.

Звісно, так. У попередні роки виконання бюджету теж не було стовідсотковим. За 11 місяців минулого року недонадходження доходів загального фонду держбюджету становило 11,3 мільярди грн. Цього року ненадходження становить 51 мільярд грн.. Як то кажуть, порівняйте самі.

І так, у січні-листопаді цього року фінансування загального фонду держбюджету здійснювалося переважно за рахунок державних запозичень, які становили 384,2 мільярди грн. А нині… коли кажете місія МВФ обіцяє приїхати знову?

Голова Рахункової палати Валерій Пацкан б’є на сполох – вже зараз очевидно, що цього року план доходів державного бюджету виконаний не буде. А це означатиме, все те, що відбувається у сім’ї, де почав пити й гуляти головний годівник, – руїну. Діру в бюджеті доведеться чимось затикати з бюджету 2020 року, а там не передбачені такі витрати. А це означатиме, що станеться згортання інвестиційних проектів, зупинка будівництва та інші приваби життя, гарно знайомі нам з 90-х років 20 сторіччя.

І все це за умови, що визначений у розписі плановий показник доходів загального фонду держбюджету був зменшений на 9,8 мільярди. Це за умови, що на 4 мільярди грн. зекономили на закупівлі ліків для МОЗ. Це за умови, що через зміцнення гривні значно зменшилися проти планових видатки на обслуговування держборгу. Це за умови, чорт, забирай, неприродно теплої зими, яка явно дає змогу економити на опаленні. За цих умов виконання бюджету уже фактично провалене. Що ж буде, коли стане справді непереливки як у 2014-2016 р.р.?

Буде те саме, що стається, коли до керування господарством дориваються дилетанти. Багато гарненьких слів і такі-собі результати.


Юрій Бірюков

Попробую “на пальцах” объяснить смысл этого документа. Если кратко – просто нет денег.

1) Кабмин остановил все платежи из бюджета, исключение составляют только защищенные статьи. Это означает, что пенсии заплатят, продукты для армии оплатят, зарплату заплатят. А вот остальное…

2) А вот остальное будет ждать. И это не вопрос исключительно госорганов, под удар попали все коммерческие предприятия, которые заключили с государством договора на поставку.

3) Продал государству хоть что-то, хоть канцтовары? Поставил продукцию? А вот деньги… подожди. Взял кредит, чтобы закупить что-то, рассчитывая на своевременную оплату? Влетаешь на проценты? Упс…

4) Через несколько дней кассовый разрыв (называют суммы в десятки миллиардов гривен) как-то стабилизируют, начнут как-то выталкивать платежи. В этот момент могут предложить… 5-10%… это же не много… зато платежку проведут…
Именно это мы нашли в МО в 14-м году, именно это было обрублено в первую очередь. За пять прошедших лет таких проблем не было, не было и запросов на “промасливание” прохождения платежек.

5) Те платежи, которые застрянут в этом году (а такие будут и таких будет много), начнут выходить из Казначейства только в марте следующего года. Ибо в январе-феврале только защищенные статьи, ибо пролонгации взятых обязательств и все это.

6) Эти же платежи, которые переползут на следующий год, лягут на бюджет следующего года. Добавлять в бюджет никто ничего не будет, а значит, летит под откос плановая программа закупок 2020 года.

Так что, через недельку сотни тысяч человек прочувствуют то, что “денег нет, но вы держитесь”. Последствия будут икаться до середины весны.

Ну, что ж, поздравляю тех, кто хотел “новые лица”. Вы сами себя и сделали.

Ушел искать эм… эмм… эммм… патию?


Володимир Ар’єв

Так виглядає провал. Якщо коротко, маємо наступне. Цього року через ОВДП уряд позичив майже 200 млрд гривень, 4 млрд доларів і 200 млн євро. Тобто загалом понад 300 мільярдів гривень.

Це суттєво укріпило гривню, що, до речі, зробило щасливими невігласів і вжахнуло фінансистів, які розуміють наслідки цього курсу для українських виробників-експортерів та економіки в цілому.

Отже, при цих неймовірних позиках талановито примудрилися утворити діру в бюджеті у 40 мільярдів гривень. І, як наслідок, зупинили платежі, крім захищених. Нема грошей. І нема слів.

А найгірше провал молодого уряду, який так і не спромігся спуститися з небес на грішну землю і замість повітряних замків будувати реформи в реальних умовах, призведе до призначення наступного уряду настільки «міцних господарників», що часи Януковича-Азарова доведеться згадувати щодня.


Борислав Береза

Доцарювались.

Появилось протокольное поручении по итогам совещания, проведённого Премьер-министром Гончаруком о прекращении регистрации казначейством юридических и финансовых обязательств. Просто денег в бюджете нет. Формулировка – «в связи с дефицитом бюджета». Уже подписанные договора на поставленный товар, но еще не зарегистрированные, в казначействе, предлагают аннулировать. По факту это поручение практически свертывает все бюджетные программы в связи с невыполнением доходной части бюджета. Это уже не просто “денег нет, но вы держитесь”, а “денег нет совсем, вот такой мы классный Кабмин”.

И это еще не было тех огромных выплат по долговым обязательствам кредиторам, которые нас ждут в 2020 году. Но уверен, что и это еще не окончательное дно, ведь можно еще продать ОВГЗ под обязательства выплачивать огромные, по мировым стандартам, 16% годовых и продолжать строить долговую пирамиду, а не развивать экономику, проводя налоговую реформу и занимаясь созданием рабочих мест. Но, видимо, путь развития менее привлекателен для всех Кабминов последнего времени. Увы.

У меня были претензии к правительствам Яценюка и Гройсмана, но такого адского непрофессионализма ранее не было.

А с 1 января заработают законы, которые напринимал “бешеный принтер” ВР и это добъет солидную часть малого бизнеса, которая платила налоги. И они просто закроются или уйдут в тень. С каждым днем уровень некомпетентности всех ветвей руководства Украины виден все больше и больше. Это значит, что пора делать выводы о том, что в президенты, в депутаты и в министры надо выбирать все же тех, кто не только может обещать, но и должен выполнять обещанное или, как минимум, не вести корабль под названием Украина на рифы.

Ну, здравствуй, “конец эпохи бедности”. Пришла “эпоха начала регулярных дноуглубительных работ”.

Осталось дождаться нового обещания, что дальше будет лучше, но это не точно.


Светлана Самборска

Вообще вопрос: “Где деньги, Зин?” – правильный. Потому что коррупции, по словам зеленых, нет; рейдерства тоже; стрелять перестали; гособлигации зеленые штампуют, аж гай шумит. Куда же делись деньги? И не делается ли кризис искусственно?

Ну а что. Суд по Привату отложен. А раз отложен, то и кредита МВФ не даст. Что дальше? Месяц-другой задержки бюджетных выплат, потом выйдут и скажут: проклятый МВФ кинул, а Путин предлагает 12 миллиардов. Деваться некуда, проклятый Порошенко довел до крайнего зубожиння, поэтому мы вынуждены, мы очень не хотим, но деваться некуда, так что мы с огромным отвращением вынуждены согласиться на условия братской России. Тем более, и Владимир Владимирович вот подтвердил, что не обидит. Что? Это он только меня и Авакова не обидит? Ну ладно, кто там вдумываться будет. Они ж ролики смотрят, а не слушают, гыгыгы.

Крутим кино, биомасса хавает.

Автор