ВВП в Україні в річному вимірі зріс на 2,1%

Реальний ВВП України у ІІІ кварталі поточного року порівняно з попереднім кварталом та з урахуванням сезонного фактору зріс на 0,2%, а порівняно з ІІІ кварталом минулого року зростання становило 2,1%. Про це свідчать оперативні дані Державної служби статистики України.

Таким чином, позитивна економічна динаміка в Україні спостерігається 7 кварталів поспіль після більш ніж дворічного падіння.

Тенденцію підтверджують показники зовнішньоторговельного балансу, також представлені Держстатом. Експорт України збільшився на 18,5%, імпорт – на 24,6%. Зовнішньоторговельні операції з початку року здійснювалися з 219 країнами світу. Помітно зріс експорт товарів до країн ЄС, зокрема до Швейцарії (в 2,5 разу), Бельгії та Нідерландів (57,1% та 60,4%), до США (89,1%) та Індії (32,5%).

У товарному розрізі зріс експорт агропродукції, передусім продуктів рослинного та тваринного походження (20,6% та 46,5%), зернових та жирів (15,3% та 26,9%), а також готових харчових продуктів (25,4%). Зростання також зафіксовано в експорті полімерів, текстилю, інших промислових товарів.

Зростання імпорту спостерігалося практично з усіма торговими партнерами.

У товарному розрізі 23,1% всього обсягу імпорту становить імпорт палива та мастильних матеріалів. І цей показник пояснюється наслідками зимової блокади Донбасу, коли через втрату доступу до вугільних копалень та вугільних підприємств у державі різко зросла потреба в енергоресурсах, забезпечити яку вдається наразі шляхом ввозу джерел енергії.

Разом з тим завдяки гнучкій політиці Уряду щодо відстрочки сплати ПДВ при імпорті унікального обладнання для розвитку підприємств машинобудівельного комплексу так само помітно зростає показник імпорту саме обладнання та устаткування. За 9 місяців року в Україну завезли машин та механізмів на 24,7% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Імпорт транспортних засобів, в тому числі літальних апаратів та кораблів, зріс на 50,7%. Такі цифри свідчать про оновлення основних фондів та запуск нових виробничих ліній.

Довідково: У жовтні Національний банк України покращив прогноз росту вітчизняної економіки до 2,2% і пояснив це сприятливим впливом як внутрішніх, так і зовнішніх факторів. Одночасно НБУ зберіг прогноз на 2018 рік – 3,2%, що відповідає очікуванням Уряду. Така оцінка є доказом подолання наслідків вугільної блокади Донбасу, організованої взимку, а також свідченням відновлення й посилення позитивного тренду в економіці. Як підкреслював Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, Україна має всі шанси стати однією з найдинамічніших економік Європи у найближчому майбутньому.

Джерело

Автор