Виступ Президента під час церемонії складання клятви вихованцями військового ліцею ім. Івана Богуна (фото, відео)

Президент Петро Порошенко взяв участь в урочистому складанні клятви ліцеїста вихованцями Київського військового ліцею імені Івана Богуна. Глава держави привітав всіх зі святом Дня захисника України, Покрови Пресвятої Богородиці та Дня Українського козацтва.

«Коли я дивлюся в очі наших воїнів – на фронті, на параді, на полігоні, на «Іграх нескорених», – відчуваю, як ми щодня стаємо сильнішими. Ці люди зробили Україну незламною та гордою. Їхній досвід та бойовий дух викликають вдячність співвітчизників, захоплення союзників і страх у ворогів», – наголосив Глава держави.

Президент нагадав, що три роки тому, коли Росія вже анексувала Крим, окупувала частину Донбасу і вела різнопланову гібридну війну проти України, в українському календарі залишалося свято з військово-історичного календаря країни-агресора. Тому Глава держави підписав Указ про святкування 14 жовтня Дня захисника України, а згодом Верховна Рада зробила нове свято ще й вихідним.

«Свято сьогодні не лише історичне. Воно – особливо злободенне, як жодне інше. Воно безпосередньо пов’язане із сучасними героями: воїнами, добровольцями, волонтерами, медиками, працівниками оборонних підприємств», – зазначив Петро Порошенко.

За його словами, саме в цей день, 14 жовтня, традиційним стає і ритуал урочистого складання присяги ліцеїстами. Серед курсантів Ліцею імені Богуна – 147 дітей учасників бойових дій. Сьогодні клятву ліцеїста зачитав Данило Маковей, який продовжує військову династію Маковеїв, син героя, воїна-десантника. Президент розповів, що батько ліцеїста Сергій в липні 2014 року загинув на Савур-могилі, а минулого року Данило втратив і маму Олену. Дядько юнака, Вадим Ляшенко, який нині ним опікується, теж учасник бойових дій: молодший сержант, нагороджений відзнакою «За зразкову службу». «Данило мріє вступити до Військової академії в Одесі і служити в 25-й повітряно-десантній бригаді, де проходив службу його батько. Вам, Даниле, як і всім ліцеїстам, бажаю успішної служби і довгого, щасливого життя. Хай над вами як над захисниками Вітчизни завжди простирається Покров Богородиці, який боронитиме вас від ворожої кулі», – зазначив Президент.

За його словами, сьогодні сотні командирів-випускників ліцею, озброєнні глибокими знаннями новітніх підходів до ведення збройної боротьби, демонструють високий рівень професіоналізму, виучки та майстерності.

Президент зауважив, що сьогодні ліцеїсти долучаються до цього лицарського ордену українських воїнів. Глава держави зазначив, що юнаки обрали для себе нелегкий шлях людини в погонах, шлях захисника України: військового, прикордонника, розвідника, і попереду в них – роки виснажливого вишколу. Він наголосив, що держава не пошкодує зусиль, щоб якнайкраще підготувати ліцеїстів до захисту Вітчизни, адже саме їм будувати і боронити незалежну державу 21-го століття.

«Наполеон, кажуть, стверджував, що у ранці кожного солдата лежить маршальський жезл. Нема жодного сумніву, що серед цих не за віком змужнілих підлітків стоять майбутні офіцери і генерали, посли та міністри. Можливо, майбутній Президент. І можливо, навіть, – генеральний секретар НАТО, бо Україна обов’язково стане членом Альянсу», – підкреслив Президент. Він побажав ліцеїстам бути гідними військової звитяги всіх, хто в різні часи боронив Вітчизну.

Глава держави також підкреслив, що пам’ять про українських загиблих героїв – назавжди залишиться у серці кожного з нас. «Їхній подвиг ми не забудемо», – зазначив Президент. Присутні вшанували хвилиною мовчання всіх полеглих героїв.

Джерело

Президент Петро Порошенко з нагоди 75-ї річниці створення Української повстанської армії відзначив боротьбу воїнів УПА проти двох потужних тоталітарних режимів, кожен з яких прагнув поневолити або винищити українців.

Глава держави процитував фрагмент присяги вояка УПА: «Боротись за повне визволення всіх українських земель і українського народу від загарбників та здобути Українську Самостійну Соборну Державу. В цій боротьбі не пожалію ні крові, ні життя, і буду битись до останнього віддиху і остаточної перемоги над усіма ворогами України».

Президент наголосив: «Водночас данина історичній пам’яті не повинна робити теперішнє та майбутнє заручником минулого. Ми пам’ятаємо все величне, не забуваючи і про важкі сторінки нашої історії». Він нагадав про мудру пораду Івана Павла Другого – прощати і просити прощення, тобто відчувати не лише свій біль, але й чужий. Глава держави зауважив, що це важливо для того, щоб мати добрі стосунки і довіру з європейськими сусідами.

«Під час Другої світової частина українців чинила опір одразу двом потужним тоталітарним режимам, кожен з яких прагнув поневолити або винищити нас. Для більшості наших дідів та прадідів війна закінчилася у травні сорок п’ятого. Але не для вояків УПА. Їхня боротьба з комуністичним тоталітарним режимом тривала ще більше десяти років», – нагадав Петро Порошенко. За його словами, аби здолати воїнів УПА московський режим вдавався до нелюдських методів. Так, 21 жовтня виповниться сімдесят років акції «Запад», коли буквально протягом одного дня сталінські карателі депортували із західних областей України до Сибіру понад 76 тис. українців.

«Гарантувати, що ніколи більше не повторяться подібні трагедії, можна лише, коли ми маємо свою міцну, сильну, вільну і незалежну державу. А для того нам потрібна сильна армія, яку ми створили протягом трьох років і яку постійно зміцнюємо», – зауважив Глава держави, додавши, що сьогодні з Софійської площі вирушить в одну з військових частин, щоб передати чергову партію зброї та техніки – двісті одиниць, серед яких 62 танки.

Президент висловив слова щирої вдячності усім військовослужбовцям за героїзм і мужність, самопожертву і звитягу, патріотизм і вірність присязі. Він також подякував усім, хто реальними справами підтримує сьогодні українське військо та ветеранів АТО.

«Княжий дружинник, запорозький козак, cічовий стрілець та воїн Української народної республіки, вояк УПА та солдат Другої світової, бійці Збройних Сил та Національної гвардії, інших силових підрозділів – покоління за поколінням звитяжно боронили Батьківщину. Залізом, власним потом та кров’ю робили внесок у справу незалежності України. І ми з вами пишаємося нашою історією», – підкреслив Петро Порошенко.

Глава держави також відзначив сторіччя Армії Української Народної Республіки, яка боронила українські землі від збройної агресії з боку червоної і  білої Росії.

«Симон Петлюра, Євген Коновалець, Петро Болбочан, Марко Безручко, Всеволод Петрів, а також тисячі солдатів і офіцерів чинили запеклий опір ворогам. Вони вписали чимало героїчних сторінок в історію українського війська. Саме їм присвячена виставка, розміщена сьогодні тут, на Софійській площі, і нижче на Майдані Незалежності», – зазначив Президент. В той же час, Петро Порошенко зауважив, що незалежність тоді втратили не військові, а політики, яким не вистачило відповідальності об’єднатися перед зовнішньою загрозою. «Щодо теперішньої політичної еліти, то не всі, схоже, читали підручники з історії. Однак, в моїй команді дуже добре вивчили її уроки. Як Президент і Верховний Головнокомандувач гарантую, що не допущу повторення помилок сторічної давності», – зазначив Глава держави.

До Дня захисника на Софійській площі та Майдані Незалежності відкрито виставку «Сто років війни за незалежність». В експозиції у хронологічній послідовності відображено історію українського війська у 1917 – 1921 рр.; концепцію нових одностроїв та знаків розрізнення Збройних Сил України, а також їх історичне коріння.

Крім того, розміщено портрети та інформацію про життя видатних військово-політичних та військових діячів України.

Джерело

 

Панове солдати, офіцери та генерали!

Дорогі курсанти-ліцеїсти!

Шановні батьки!

Три роки тому, коли Росія вже анексувала Крим, окупувала частину Донбасу і вела різнопланову гібридну війну проти України, в нашому календарі залишалося свято з військово-історичного календаря країни-агресора. Край тому абсурду я поклав одним розчерком пера, підписавши відповідний указ, а згодом Верховна Рада зробила нове свято ще й вихідним.

14 жовтня стало офіційним днем лише три роки тому, але одразу припало до душі і прижилося напрочуд швидко з двох причин. По-перше, українці поважають своїх захисників, люблять їх і пишаються ними; оборону Вітчизни вважають загальнонаціональною, всенародною справою. По-друге, нове свято спирається на давню традицію відзначення Покрови Пресвятої Богородиці, яка вважалася покровителькою українського війська. Покрова була одним із головних свят запорозького козацтва.

Традиційним стає і ритуал урочистого складання присяги ліцеїстами на Софійській площі. Тут споглядає за нами з мозаїки Софійського собору Богородиця Оранта. Сам храм, як вважає більшість істориків, зведено на честь перемоги київського князя Ярослава Мудрого над східною ордою печенігів. Тут 1649 року кияни на чолі з митрополитом Сильвестром зустрічали визволителя Богдана. А Іван Богун, ім’я якого й носить ваш ліцей, був одним із найкращих полководців національно-визвольної війни.

Тут було проголошено не лише Акт злуки, але й Третій Універсал Центральної Ради, який в листопаді сімнадцятого утворив Українську Народну Республіку. І тоді ж тут відбувся військовий парад: крокували бійці Богданівського і Полуботківського полків, юнаки військових шкіл, матроси-чорноморці Гайдамацького куреня, кінний відділ кубанських козаків та інші військові частини.

Сьогодні ми згадуємо про сторіччя Армії Української Народної Республіки, яка боронила нашу землю від збройної агресії з боку і червоної, і білої Росії. Симон Петлюра, Євген Коновалець, Петро Болбочан, Марко Безручко, Всеволод Петрів, а також тисячі солдатів і офіцерів чинили запеклий опір ворогам. Вони вписали чимало героїчних сторінок в історію українського війська. Саме їм присвячена виставка, розміщена сьогодні тут, на Софійській площі, і нижче, на Майдані Незалежності.

Незалежність же тоді втратили не військові. Її загубили політики, яким не вистачило відповідальності об’єднатися перед зовнішньою загрозою. Щодо теперішньої політичної еліти, то не всі, схоже, читали підручники з історії. Однак, в моїй команді дуже добре вивчили її уроки. Як Президент і Верховний Головнокомандувач гарантую, що не допущу повторення помилок сторічної давності.

Втім, свято сьогодні не лише історичне. Воно – особливо злободенне, як жодне інше. Воно безпосередньо пов’язане із сучасними героями: воїнами, добровольцями, волонтерами, медиками, працівниками оборонних підприємств.

Серед курсантів Ліцею імені Богуна – 147 дітей учасників бойових дій. Клятву ліцеїста зачитав Данило Маковей – продовжувач військової династії Маковеїв, син героя, воїна-десантника. Його батько Сергій в липні чотирнадцятого загинув на Савур-могилі. Минулого року Данило втратив і маму Олену. Дядько його, Вадим Ляшенко, який  опікується хлопцем, – теж учасник бойових дій, молодший сержант, нагороджений відзнакою «За зразкову службу». Данило мріє вступити до Військової академії в Одесі і служити в 25-й повітряно-десантній бригаді, де проходив службу його батько.

Вам, Даниле, як і всім ліцеїстам, бажаю успішної служби і довгого, щасливого життя. Хай над вами як над захисниками Вітчизни завжди простирається Покров Богородиці, який боронитиме вас від ворожої кулі.

А пам’ять про наших загиблих героїв – назавжди залишиться у серці кожного з нас. Їхній подвиг ми ніколи не забудемо. Прошу вшанувати усіх, хто віддав своє життя за Україну, хвилиною мовчання.

Хвилина мовчання.

Дякую.

Сьогодні сотні командирів-випускників ліцею, озброєнні глибокими знаннями новітніх підходів до ведення збройної боротьби, демонструють високий рівень професіоналізму, виучки та майстерності.

Коли я дивлюся в очі наших воїнів – на фронті, на параді, на полігоні, на «Іграх нескорених», – відчуваю, як ми щодня стаємо сильнішими. Ці люди зробили Україну незламною та гордою. Їхній досвід та бойовий дух викликають вдячність співвітчизників, захоплення союзників і страх у ворогів.

Сьогодні ви, шановні ліцеїсти, долучаєтеся до цього лицарського ордену.

Ви обрали для себе нелегкий шлях людини в погонах, шлях захисника України: військового, прикордонника, розвідника. Попереду у вас – роки виснажливого вишколу. Держава не пошкодує зусиль, щоб якнайкраще підготувати вас до захисту Вітчизни. Саме вам і будувати, і боронити незалежну державу 21-го століття.

Наполеон, кажуть, стверджував, що у ранці кожного солдата лежить маршальський жезл. Нема жодного сумніву, що серед цих не за віком змужнілих підлітків стоять майбутні офіцери і генерали, посли та міністри. Можливо, майбутній Президент. І можливо, навіть, – генеральний секретар НАТО, бо Україна обов’язково стане членом Альянсу.

Будьте, шановні ліцеїсти, гідними військової звитяги всіх, хто в різні часи боронив Вітчизну.

«Боротись за повне визволення всіх українських земель і українського народу від загарбників та здобути Українську Самостійну Соборну Державу. В цій боротьбі не пожалію ні крові, ні життя, і буду битись до останнього віддиху і остаточної перемоги над усіма ворогами України», – це фрагмент із присяги вояка Української Повстанської Армії. Сьогодні – 75 років від дня її створення.

Водночас данина історичній пам’яті не повинна робити теперішнє та майбутнє заручником минулого. Ми пам’ятаємо все величне, не забуваючи і про важкі сторінки нашої історії. І завжди слід зважувати на мудру пораду Івана Павла Другого – прощати і просити прощення, тобто відчувати не лише свій біль, але й чужий. Це важливо для того, щоб мати добрі стосунки і довіру з європейськими сусідами.

Під час Другої світової частина українців чинила опір одразу двом потужним тоталітарним режимам, кожен з яких прагнув поневолити або винищити нас. Для більшості наших дідів та прадідів війна закінчилася у травні сорок п’ятого. Але не для вояків УПА. Їхня боротьба з комуністичним тоталітарним режимом тривала ще більше десяти років.

Аби здолати їх, московський режим вдавався до нелюдських методів. 21 жовтня виповниться сімдесят років акції «Запад». Буквально протягом одного дня сталінські карателі зробили нелюдський злочин – депортували із західних областей України до Сибіру понад 76 тисяч українців.

Гарантувати, що ніколи більше не повторяться подібні трагедії, можна лише, коли ми маємо свою міцну, сильну, вільну і незалежну державу. А для того нам потрібна сильна армія, яку ми створили протягом трьох років і яку постійно зміцнюємо.

От і сьогодні, прямо звідси, вирушаю у війська, щоб передати чергову партію зброї та техніки – двісті одиниць. Серед них – шістдесят два танки.

Найвища честь для мене від імені українського народу висловити слова щирої вдячності усім військовослужбовцям за героїзм і мужність, самопожертву і звитягу, патріотизм і вірність присязі.

Я дякую також усім, хто реальними справами підтримує сьогодні українське військо та ветеранів АТО.

Княжий дружинник, запорозький козак, cічовий стрілець та воїн Української народної республіки, вояк УПА та солдат Другої світової, бійці Збройних Сил та Національної гвардії, інших силових підрозділів – покоління за поколінням звитяжно боронили Батьківщину. Залізом, власним потом та кров’ю робили внесок у справу незалежності України. І ми з вами пишаємося нашою історією.

Вітаю всіх вас, дорогі співвітчизники, із Днем захисника України і з Покровою Пресвятої Богородиці.

Слава захисникам!

Слава Україні!

Джерело

Автор